O nás

Jsme 1. oddíl chlapeckého kmene střediska Skály Choceň – Vlčata Choceň. Říkáme si smečka, protože je naším vzorem vlčí společenství z Knihy džunglí od pana Kipplinga.

Na schůzkách, výpravách, táborech a dalších akcích se nejčastěji formou her učíme samostatnosti, spolupráci, poznáváme přírodu a svět kolem nás, rozvíjíme fyzickou zdatnost…

V naší smečce je důležitý řád, vše má svoje pravidla. Máme svoje rituály, zvyky, tradice, obřady, máme kroje, máme taky svoje doupě – klubovnu.

Akela a staří vlci jsou moudří a zkušení, jako malá vlčata jim nasloucháme a učíme se od nich. Ve smečce jsme si všichni rovni, chováme se k sobě jako bráškové, můžeme se na sebe spolehnout. Zažíváme mnohá nevšední dobrodružství a poznáváme spoustu nového.

Našim hlavním cílem je konat dobré skutky a být připraven (na hraní fotbalu, na život, na nebezpečí, na běh, na nečekané, na stopování, na pomoc bližním, na počasí, na spolupráci ve skupině, na práci, na přírodu, na skvělé zážitky, na zlé lidi, na velké věci, na krizové situace, NA VŠE…)

Vlčata si zábavnou formou procvičují řadu dovedností a vědomostí, potřebných pro praktický život, do naší smečky se může přidat každý chlapec mezi 6-10 lety. Skauting staví před každého cestu osobního rozvoje, pomáhá a pobízí ke zdokonalování vlastních schopností a dovedností.

Posláním Junáku – českého skauta, z. s. je dělání světa lepším, snažíme se děti všestranně rozvíjet tak, aby v budoucnu mohli těžit z toho, co se při schůzkách, na výpravách a táborech naučili a také, aby se v budoucnu mohli spolehnout na ty, se kterými vyrůstali, protože přátelství ve skautu jsou na celý život.

Jsme součástí celosvětové organizace čítající přes 40 milionů převážně mladých lidí, přičemž v České republice nás je více než 75 tisíc

Pokud Vás řádky výše zaujaly a chtěli byste se k nám přijít podívat, ozvěte se vedoucímu oddílu Jendovi. Zájem o skautování je veliký, proto je dobré se ozvat klidně i půl roku před začátkem školního roku, abychom pro Vašeho syna měli v oddíle místo 🙂

Schůzky míváme v pátky od 16:30 do 18 hodin

Proč dát děti do skautu?

Vyrůstat ve skautském oddíle znamená chopit se šance žít naplno – být aktivní a najít vlastní místo ve světě, být v prostředí kamarádů, kteří sdílejí podobné hodnoty.

Prostřednictvím her, zážitků, aktivit a dalších činností přiměřených věku skauting všestranně působí na rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí. Děti se nejen baví, ale zároveň se učí postupně přejímat zodpovědnost, pracovat v týmu, získávají samostatnost a mnoho praktických dovedností, které se jim budou hodit v osobním i profesním životě.

Život podle skautských zákonů není ničím jiným než důrazem na hodnoty, které bychom si často představovali jako základ zdravé a vyspělé společnosti. Vede kluky a holky k tomu, aby byli pravdomluvní, ohleduplní ke svému okolí i přírodě nebo pomáhali ostatním.

Co u nás získají děti?

• Najdou kamarády, z nichž se mohou stát přátelé na celý život.
  • Budou mít dostatek přirozeného pohybu a pobytu v přírodě.
  • Naučí se samostatnosti, ale i práci v týmu, fungování v kolektivu, zodpovědnosti za sebe i druhé.
  • Přijmou za své hodnoty, jako jsou pravdomluvnost, slušnost či respekt k ostatním.
  • Získají praktické dovednosti, které se jim budou v životě hodit – naučí se postarat se o sebe v přírodě, osvojí si základy vaření či bezpečnosti při sportech nebo práci a mnoho dalšího.
  • Zažijí mnohá dobrodružství – mezi dětmi různého věku, které se vzájemně učí a předávají si své znalosti a zkušenosti.
  • Budou mít možnost podívat se do zahraničí a získat zahraniční kamarády na mezinárodních skautských akcích.
  • 5x ročně dostanou skautský časopis odpovídající jeho věkové skupině (Pro vlčata je časopis Světýlko)

A co u nás získají rodiče?

• Najdou pro své dítě bezpečný kolektiv a dobrou partu, která dokáže přijmout dítě s jeho přednostmi i nedostatky.
  • O jejich dítě se postarají vedoucí, kteří jsou náležitě vzděláváni a mají praxi v práci s dětmi.
  • Zajistí dítěti finančně nenáročný tábor – navíc s vedoucími i dětmi, které dlouhodobě zná.

ohen

junak_cesky-skaut

– převzato od Honzy Teplého (Homina)

22. 9. 2023 upravil Jenda